Jak wybrać poduszkę dla naszego dziecka?

Szacuje się, że na sen przeznaczamy około jednej trzeciej naszego życia. Należy zatem zadbać o to, aby był jak najbardziej komfortowy i wartościowy. Ma on na celu zregenerować nas po ciężkim dniu, wpływa na ogólne poczucie psychofizyczne i jakość funkcjonowania w ciągu całej doby. Co zrobić zatem, aby mógł spełniać swoje funkcje? Przede wszystkim należy wyposażyć się w wygodne łóżko, pościel oraz oczywiście poduszkę.

Czym się kierować wybierając poduszkę?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar poduszki. Najlepiej jest wybierać te w kształcie wydłużonego prostokąta. Mają około trzydzieści na pięćdziesiąt centymetrów. Dobrze by było aby nie podpierały odcinka piersiowego, a wyłącznie odcinek szyjny, co zwiększy komfort ułożenia. Duże znaczenie ma również pozycja,w której śpimy. Osobom preferującym leżenie na boku, poleca się wybieranie modeli twardszych, które podtrzymają ciało podczas snu. Osoby śpiące na brzuchu, muszą używać za to miękkich, niskich rodzajów.

Następnie powinniśmy przyjrzeć się wypełnieniu poduszki. Producenci oferują bardzo duży wybór w tym zakresie. Najmiększe poduszki zostały wypełnione puchem, jednak są one dość kłopotliwe w użytkowaniu. Ciężko je prać, a także mogą się okazać uczulające. Dlatego do wyboru mamy także poduszki ze sztucznych produktów, na przykład pianki termo-elastycznej lub włókien poliestrowych. Wśród najbardziej szlachetnych wypełnień możemy znaleźć grykę, orkisz, len, jedwab oraz bambus.

Bambusowe poduszki - dlaczego warto?

Jedną z największych zalet poduszek z bambusa jest ich miękkość idąca w parze z delikatnością. Materiał bambusowy jest miększy od bawełny i pod kątem jakości nie odstaje od jedwabiu lub kaszmiru. Co więcej, bambus charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, których nie ma żaden inny materiał na świecie. Tym samym, będzie świetnym wyborem dla alergików, którzy cierpią z powodu roztoczy, występujących licznie w tradycyjnych poduszkach puchowych.

Ale to nie koniec, bo zalet bambusa jest dużo więcej. Poduszka wykonana z niego będzie świetnym wyborem, jeśli chcemy zadbać o wygodę snu w namiocie. Materiał, z którego jest wykonana ma właściwości wodoodporne, więc nie musimy martwić się, że ulegnie zniszczeniu, jeśli nasz namiot przemoknie. Poduszki nie mają skłonności do odkształcania się nawet w czasie prania, więc mogą posłużyć nam przez długi czas.

Kto szczególnie powinien korzystać z poduszek bambusowych?

Poduszki tego typu świetnie sprawdzą się dla kobiet w ciąży. Okres ciąży to czas, w którym hormony szaleją, powodując między innymi liczne podrażnienia skóry, dlatego należy dbać o to, aby dobierane materiały były delikatne i miękkie. Do poduszki można od razu dokupić koce bambusowe. Przydadzą się nie tylko mamie, ale także maluszkowi od razu po narodzinach.

Jak dbać o poduszki z bambusa?

Można je prać w temperaturze nieprzekraczającej czterdziestu stopni. Są bardzo wytrzymałe i utrzymują swój kształt oraz kolor nawet do pięciuset prań. Nie należy jednak ich prasować, ani wybielać. Dobrze jest także unikać rozciągania, które może połamać włókna bambusowe i zmniejszyć trwałość naszej poduszki. Materiały wzorzyste, na których namalowana jest na przykład koniczyna marokańska, należy oczywiście prać w środkach przeznaczonych do kolorowych materiałów.

Zobacz także: